Żelowy support w druku 3D

Pinterest

Dzięki nowemu wynalazkowi drukowanie skomplikowanych konstrukcji będzie jeszcze bardziej dokładne, a w niektórych przypadkach w ogóle możliwe. Najwięcej skorzystają na tym firmy drukujące z biomateriałów.

drukowanie w żeluStworzenie na drukarce 3D skomplikowanych „wiszących” konstrukcji wymaga użycia dodatkowego materiału, który będzie ją podtrzymywał. W innym wypadku rozgrzany filament przed utwardzeniem po prostu nie wytrzyma własnego ciężaru, a wydruk się zapadnie. Support zostaje nadrukowany z materiału, który daje się łatwo oddzielić od zasadniczego obiektu.

Zespół naukowców z University of Florida pod wodzą Thomasa Angeliniego opracował specjalną substancję, która zastępuje support, dzięki czemu można tworzyć jeszcze precyzyjniejsze konstrukcje. Substancja ta to gęsty żel akrylowy, w którym zatapia się wydruk. Drukowanie w nim pozwala uzyskać włókna aż 10 razy cieńsze od kartki papieru.

Nowa technika przyda się zwłaszcza do biodrukowania. Tkanki i narządy tworzą bardzo skomplikowane kształty i struktury, a dzięki nowemu supportowi będzie je można bezpiecznie wykonać. Jak na razie naukowcom nie udało się stworzyć w żelu wydruków z komórek, które zachowałyby funkcje życiowe. Jednak projektanci wydrukowali z hydrożelu replikę mózgu jednego z profesorów.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+