Wkrótce w całej Wielkiej Brytanii będą przeszczepiać wydrukowane stawy

Pinterest

W przyszłym roku ortopedzi w Zjednoczonym Królestwie będą mogli korzystać z wydrukowanych w 3D narzędzi chirurgicznych. Pacjenci otrzymają stworzone na drukarkach 3D protezy stawów biodrowych i kolanowych.

protezy druk 3DDr Susannah Clarke opracowała metodę tworzenia narzędzi oraz modeli chirurgicznych, z których mogą korzystać lekarze podczas codziennej pracy w zwykłych szpitalach. Wydrukiem w 3D zajęła się firma Embody Orthopaedic. Pierwsze testy przeprowadzone w londyńskim szpitalu Charing Cross Hospital zakończyły się powodzeniem. W sumie dokonano ponad 400 operacji z wykorzystaniem nylonowych narzędzi stworzonych na drukarce 3D.

Dr Clarke zaprojektowała modele 3D z myślą o stawach biodrowych i kolanowych. Rocznie w Anglii i Walii przeprowadza się około 160 tys. operacji wymiany lub rekonstrukcji tych stawów. Są to najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne, które nie zawsze są skuteczne. Obecnie stosowane implanty nie zawsze się sprawdzają, ponieważ nie są dopasowane do pacjenta. Protezy drukowane w 3D umożliwiają całkowite dopasowanie modelu do stawu chorego.

Zarówno implanty, jak i instrumenty chirurgiczne można dopasować specjalnie do konkretnego przypadku. To ułatwia znacząco prace lekarzy, którzy mogą również lepiej przygotować się do operacji. Instrumenty są tanie w produkcji, a do tego nadają się do sterylizacji. Zastosowanie druku 3D w medycynie pozwala jeszcze skuteczniej walczyć o życie i zdrowie pacjentów.

Embody Orthopaedic zamierza rozpocząć współpracę ze szpitalami w całej Wielkiej Brytanii, ta by w 2016 r. lekarze mogli korzystać z drukowanych narzędzi i implantów.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+