Turboodrzutowy dron z drukarki 3D

Pinterest

Dwie firmy związane z lotnictwem Aurora Flight Sciences i Stratasys zaprojektowały i wydrukowały na drukarce 3D turboodrzutowy bezzałogowy statek powietrzny popularnie nazywany dronem. Pierwszy lot drona o mało oryginalnej nazwie „Printed Aircraft” odbył się nad wyschniętym jeziorze w stanie Utah, USA.

Oczywiście nie wszystkie elementy drona były drukowane w 3D – należy do nich np. sam silnik turboodrzutowy, systemy elektroniczne czy tzw. serwomechanizmy odpowiedzialne za poruszanie sterami. Nie mniej jednak konstrukcja w większości została wyprodukowana na drukarce 3D (80% wagi to materiały z druku 3D) i nie należy ona do najmniejszych – dron ma 274cm rozpiętości, waży prawie 15kg.

Stratsys - Printed Aircraft

Stratsys – Printed Aircraft

Proces druku 3D w technologii FDM był realizowany na drukarkach Furtus z wykorzystaniem ULTEM’u – filamentu o dobrych własnościach wytrzymałościowych o niskiej wadze i co najważniejsze zatwierdzonego przez FAA – amerykański odpowiednik polskiego ULC. Od momentu rozpoczęcia projektowania do lotów testowych przy prędkości – bagatela – 250km/h minęło prawie 9 miesięcy, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na projekt drona, który powstał od zera. Poza tym wydrukowany dron jest obecnie uważany za największy i najszybszy na świecie bezzałogowiec, który powstał przy użyciu metody druku 3D. Póki co nie do końca wiadomo, czy będzie on służył do czegoś więcej niż tylko loty prezentacyjne (np. filmowanie z powietrza, pomiary, zdjęcia fotogrametryczne itp.). Jest jednak żywym dowodem na to, że przy pomocy druku 3D można stworzyć funkcjonalną maszynę latającą, w której jedynie elektronika i silniki są wytworzone tradycyjnymi metodami.

Sprawdźcie sami jak wygląda turboodrzutowy dron „Printed Aircraft” z drukarki 3D:

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+