Tacka skóry w pół godziny

Pinterest

Firma Organovo znana jest z tego, że zaskakuje świat nietypowym wykorzystaniem technologii druku 3D. Najpierw udało się stworzyć ludzką wątrobę, która przez chwilę wykazywał czynności życiowe. Teraz firma będzie produkować ludzką skórę.

organovo drukowana skóra

Organovo tworzy ludzką skórę za pomocą druku 3D.

Zwykle drukarki 3D mają zastosowanie w medycynie do produkcji protez i implantów. Dzięki rozwojowi techniki i nauki możemy śmiało powiedzieć, że drukowanie tkanek, a nawet narządów to kwestia kilku lat.

Warstwy skóry

Drukowanie skóry jest możliwe, dzięki wynalazkowi prof. Gabora Forgacs z Uniwersytetu Missouri, który korzystał z finansowania przez National Grant w latach 2004 i 2005. Wydrukowanie jednej tacki skóry trwa 30 minut. Jak wyjaśniają przedstawiciele Organovo, ta tkanka świetnie nadaje się do druku 3D, ponieważ składa się z warstw. Urządzenie układa w ten sposób komórki, które tworzą organiczne struktury.

Posłuży do testowania kosmetyków

Z produktu Organovo na razie skorzysta głównie branża kosmetyczna. Partnerem firmy w tym projekcie jest słynna marka L’Oreal. Na drukowanej tkance będą testowane kosmetyki, co pozwoli koncernowi trafniej dobierać skład tych substancji, by lepiej działały i nie wywoływały efektów ubocznych. W przyszłości skóra produkowana przez Organovo będzie mogła pomóc ofiarom poparzeń lub cukrzykom.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+