Studentka z Poznania stworzyła niesamowitą technologię produkcji przemysłowej

Pinterest

Basia Dżaman i robot KUKA

W latach 60. ubiegłego wieku materiał zwany włóknem węglowym zaczął pokazywać swój potencjał w tworzeniu lekkich i bardzo wytrzymałych części. Przez kolejne lata zarówno technologia wytwarzania włókna węglowego jak i potencjał jego wykorzystania zmieniły się do tego stopnia, że obecnie popyt na kompozyty z tego materiału jest wyceniane na $20 miliardów rocznie.

Wzrost wykorzystania tego materiału może być jeszcze większy wraz ze wzrostem popularności druku 3D, który z roku na rok zyskuje nowych odbiorców i fanów tej technologii. Na rynku najbardziej znana jest pod tym względem drukarka Mark One 3D, która może drukować elementy z włóknem węglowym w swojej strukturze. Przez ostatnie dwa lata pojawiło się na rynku również wiele filamentów do klasycznych drukarek 3D, które pozwalają na wydruk z wółkna węglowego.

Całkiem niedawno świat druku 3D obiegła informacja, iż polska studentka Basia Dżaman, ucząca się w School of Form w Poznaniu, w ramach swojej pracy dyplomowej stworzyła maszynę tkacką, która do tkania używa właśnie włókien węglowych. Maszyna o nazwie KUKA jest w pełni funkcjonalna, a jej części zostały wydrukowane w technologii druku 3D. Każda jedna część musiała zostać zaprojektowana a jej wydrukowanie zajmuje od 3 do 5 godzin. Następnie części trzeba przykręcić do głównego ramienia robota-tkacza. Potem zostaje już sam wydruk w oparciu o strukturę podtrzymującą.

 


Mimo iż wiele osób nie widzi raczej potencjału w wykorzystaniu maszyny KUKA w tradycyjnym tkactwie to robot stworzony przez Basię Dżaman może być z powodzeniem wykorzystywany to produkcji lekkich części z włókna węglowego jako drukarka 3D dedykowana szczególnie do tego celu.

KUKA weaving with carbon fibre from Basia Dż on Vimeo.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+