Serce z drukarki 3D?

Pinterest

Technologia druku 3D staje się dla medycyny niezastąpionym źródłem pomocy. Dzięki nim, lekarze łatwiej mogą przygotować się do operacji, bardziej skuteczne staje się także dopasowywanie protez czy ludzkich kości. Druk 3D sprawia, że pomoc medyczna jest nie tylko bardziej efektywna, lecz także szybsza.

Technika ta nie przestaje się jednak rozwijać; jeśli prognozy naukowców się sprawdzą, za kilka lat lekarze wydrukują nie tylko protezy, ale całe, prawdziwe organy.

Organ z komórek pacjenta

Czy to w ogóle możliwe? Wygląda na to, że tak. Zespół ekspertów pracuje bowiem nad opracowaniem technologii, umożliwiającej wytworzenie odrębnego organu z komórek tłuszczowych pacjenta. Jeśli otrzymamy w ten sposób np. nowe serce, nasz organizm natychmiast zacznie traktować je jako swoje – nie ma tu więc mowy o odrzuceniu przeszczepu.

Naturalne połączenie

Wydruk organu ma odbywać się przy pomocy zmodyfikowanych dysz, przechowujących komórki w specjalnym żelu. Zaprojektowanie samej technologii drukowania nie jest jednak największym wyzwaniem. Najtrudniejsze ze stojących przed naukowcami zadań jest bowiem opracowanie metody, dzięki której nowy organ będzie mógł płynnie przyłączyć się do innych części organizmu. Przykładowo, serce będzie trzeba połączyć z układem krwionośnym i nerwowym. By tego dokonać, wewnątrz organu należy wydrukować kanały do mikrokrążenia, tak by automatycznie zostały one przyłączone do naturalnych naczyń włosowatych.

Rewolucja w medycynie

Wyzwanie jest więc ogromne, eksperci posuwają się jednak do przodu w badaniach. Aktualnie pracują nad wydrukowaniem nieco mniej skomplikowanego organu – brodawki piersiowej. Jeśli testy się powiodą, brodawki będzie można wszczepiać kobietom, które przeszły zabieg mastektomii. Kolor organu będzie dopasowywany do ciała za pomocą specjalnego tatuażu. Czy naukowcom uda się opracować technologię drukowania trójwymiarowego serca? Czas pokaże. My jednak trzymamy za nich kciuki – jeśli tego dokonają, w medycynie nastąpi prawdziwy przełom.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+