Profesjonalna drukarka 3D trafi w końcu na stację kosmiczną

Pinterest

Po roku udało się dopracować drukarkę 3D, która umożliwia drukowanie addytywne daleko poza atmosferą ziemską. Już za niedługo astronauci będą mogli drukować na stacji kosmicznej.

drukarka 3d LowePrace nad stworzeniem drukarki 3D, którą można by było wysłać w kosmos trwały od 2014 roku, kiedy na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano pierwsze takie urządzenie. Od tamtej pory załoga Stacji testowała drukarkę wykonaną przez firmę Made in Space i tworzyła pierwsze wydruki. Na Ziemi trwały prace and udoskonaleniem tego urządzenia, które właśnie się zakończyły.

Drukarka Additive Manufacturing Facility – urządzenie marki Lowe – ma zostać wysłana w kosmos na początku 2016 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana. W ten sposób załoga ISS będzie mogła tworzyć zapasowe części i narzędzia, na które do tej pory musi długo czekać, aż NASA wyśle transport z zaopatrzeniem, co zawsze wiąże się z dużymi kosztami.

Kolejne plany Agencji Kosmicznej dotyczą stworzenia drukarki 3D, która będzie wykorzystywać do tworzenia przedmiotów surowce znajdujące się w kosmosie, np na Księżycu lub na Marsie. NASA przeznaczyło także grant w wysokości 125 tys. dol. na opracowanie urządzenia, które będzie drukować jedzenia. W ten sposób stacja kosmiczna mogłaby zupełnie uniezależnić od dostaw towaru z Ziemi.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+