Polacy drukują grafenem

Pinterest

Grafen to obecnie najbardziej wytrzymały materiał na świecie, który przewodzi prąd i ciepło. Ze względu na swoje właściwości ta struktura atomów węgla jest przyszłością światowego przemysłu. Polska firma zajmująca się technologią druku 3D tworzy pierwsze wydruki z grafenu.

Jak podała Polska Agencja Prasowa łódzka firma Centrum Druku 3D rozpoczęła badania nad drukiem przedmiotów z grafenu i testy takich wydruków. Możliwości są ogromne, a kompozyt z grafenem pozwala na tworzenie obiektów zdecydowanie bardziej wytrzymałych niż obecnie pozwalają na to drukarki 3D.

Niezwykły filament to kompozyt naturalnego plastiku PLA oraz grafenu, który został opracowany w tym roku przez amerykańską firmę Graphene 3D Lab. Mieszanka w dużej mierze zawiera tworzywo, a grafenu jest tam niewiele. To jednak wystarcza, by drukowane obiekty otrzymały pewne właściwości tego materiału takie jak: duża wytrzymałość, przewodnictwo elektryczne i cieplne.

W ten sposób kompozyt pozwala na drukowanie ścieżek i układów zamkniętych, w których płynie prąd. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy Centrum Druku 3D, dzięki urządzeniom wyposażonym w dwa ekstrudery będzie można prototypować wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne wraz z obudową i ścieżkami na jednej maszynie. Użycie grafenu pozwoli na przykład na drukowanie dronów niewidocznych dla radarów.

Na razie trwają badania i pierwsze testy nad wydrukami, by ocenić, na ile kompozyt nadaje się do tworzenia takich obiektów. Wiadomo, że jest to materiał trudny do druku i wymaga bardzo wysokiej temperatury podczas topienia.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+