Nowa technologia, większa szybkość, dzięki drukarce 3D NX1

Pinterest

Włoska drukarka 3D ma być według producentów najszybszym urządzeniem na rynku. Za przyspieszenie wydruku odpowiada zupełnie nowa technologia, która polega na drukowaniu do góry nogami. Projekt walczy o dofinansowanie na platformie Kickstarter.

NX1 drukarkaTo nie pierwsza tego typu drukarka. Jakiś czas temu w branży druku 3D zrobiło się głośno na temat technologii CLIP zastosowanej przez Carbon 3D. Urządzenia pracujące w ten sposób drukowały z płynnego materiału utwardzanego światłem ultrafioletowym. Były zdecydowanie szybsze od typowych drukarek nakładających warstwy topionego filamentu i drukowały obiekty do góry nogami.

Podobnie działa drukarka NX1, która wykorzystuje technologię LSPc obmyśloną przez włosko-brytyjski zespół inżynierów z Nexa3D. Self-Lubricant Sublayer Photocuring polega na wykorzystaniu żywicy światłoutwardzalnej oraz samosmarującej się mieszanki zawierającej olej, który sprawia, że poruszająca się w górę platforma z tworzonym obiektem nie przerywa druku. W ten sposób modele są drukowane płynnie, szybko i precyzyjnie.

NX1 drukuje z prędkością 1 cm na 75 sek. Model o wymiarach 93 x 53 x 67 mm został wydrukowany w 11 min. i 37 sek. Urządzenie pozwala na wydruk obiektów o wymiarach 120 mm (oś X), 90 mm (oś Y) i 200 mm (oś Z). W zależności od jakości wydruku, która może wynosić od 50 do 200 mikronów, urządzenie tworzy obiekty z prędkości od 1 do 3 cm na minutę.

Na dodatek drukarka odznacza się ascetycznym, ale bardzo wytwornym designem. Urządzenie wystylizowane jest jak nowoczesne i eleganckie akcesorium biurowe. Urządzenie została również zaprojektowane w taki sposób, aby wymiana pojemników z materiałem do druku była jak najprostsza. Na dodatek urządzenie samo czyści tank, gdy będziemy chcieli zmienić np. kolor wydruku.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+