Niecodzienne przekąski, czyli wydrukuj sobie żywność

Pinterest

Zgodnie z zapowiedziami w tym roku do sprzedaży ma trafić drukarka 3D Foodini. To urządzenie pozwala na tworzenie żywności w technologii przypominającej FDM. Wartswa po warstwie będzie można wydrukować sobie zdrową przekąskę.

Foodini pozwala na drukowanie makaronem, mięsem, pure ziemniaczanym, a także czekoladą, ciastem lub musem owocowym. Wystarczy do specjalnej kapsuły włożyć przygotowane składniki. W tym samym czasie można załadować pięć takich pojemników. Po wgraniu projektu i włączeniu urządzenia maszyna zaczyna drukować nam potrawę. Składniki są umieszczane warstwa po warstwie i niestety nie mogą się mieszać. Po wydrukowaniu można spożywać stworzone danie lub, jeśli tego wymaga, upiec czy ugotować potrawę. Pojemność pojedynczej kapsuły wynosi 123 ml. Projekt hiszpańskiego start-upu Natural Machines pojawił się na Kickstarterze w marcu ubiegłego roku. Za takie cacko trzeba zapłacić ok. 5 tys. euro.

Użycie drukarek 3D w przygotowywaniu potraw pozwala przede wszystkim na ciekawe aranżacje zwykłych dań. Na ciekawe urozmaicenie diety wpadła projektantka żywności Chloé Rutzerveld. Projekt Edible Growth powstał przy współpracy z Eindhoven University of Technology oraz organizacją TNO, która dostarczyła odpowiedni sprzęt. Rutzerveld wymyśliła kiełkujące przekąski. Są to ciasteczka, w których znajduje się nadzienie w postaci agarowej galaretki, zarodniki grzybów, nasiona roślin i drożdże. Drukarka 3D tworzy koszyczek z ciasta, w którym umieszcza się kiełkujący farsz. Trzeba przyznać, że to dosyć ekstrawaganckie wykorzystanie drukarki do tworzenia żywności.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+