Najpierw beton, potem dom. A wszystko dzięki drukarce 3D

Pinterest

Skanska - druk 3d - beton

Firma budowlana Skanska podpisała umowę z Loughbourough University oraz firmą Foster and Partners – ich celem jest opracowanie drukarki 3D, która będzie potrafiła wydrukować… betonem! Wytwarzanie betonu za pomocą technologii druku 3D ma być nie tylko dużo tańsze, niż w normalnych warunkach, ale także o wiele szybsze.

Maszyna, której pracę będzie kontrolował komputer, ma tworzyć betonowe struktury dosłownie warstwa po warstwie. Cały proces powinien trwać nie dużej niż kilka godzin. Tworzywo będzie można wykorzystać w budowie już następnego dnia.

Rewolucyjna będzie nie tylko prędkość wytwarzania betonu. Drukarka 3D poszerzy obszar budownictwa, dając mu nowe możliwości. Architekci nie będą już mieli fizycznych przeszkód w opracowywaniu nowych struktur. Jedyne, co może ich ograniczać, to własna wyobraźnia. Za pomocą drukarki 3D będzie można wytworzyć wszelkie kształty, jakie tylko przyjdą specjalistom do głowy.

Rewolucja w architekturze nie zakończy się jednak na wprowadzeniu nowego sposobu wytwarzania betonu. Za jakiś czas do branży budowlanej planuje się wdrożyć takie urządzenia, które będą potrafiły wydrukować cały budynek mieszkalny.

 

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+