Kosmiczne technologie, czyli druk 3D na orbicie

Pinterest

Przebywanie na orbicie to z pewnością niesamowite przeżycie. Astronauci mają tam jednak dużo pracy i czasem do jej wykonania potrzebują zupełnie przyziemnych narzędzi. Problem w tym, że któregoś urządzenia może czasem zabraknąć.

Made In Space - drukarka 3d w kosmosie

Podobna sytuacja miała miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jesienią ubiegłego roku. Astronauta Barry Wilmore pilnie potrzebował klucza nasadowego, jednak takiego narzędzia nie było na orbicie. Na szczęście z pomocą przyszedł mu… druk 3D.

Drukarka na orbicie

Jak nietrudno zgadnąć, odkąd druk 3D rozpowszechnił się na światową skalę, NASA nie omieszkała z niego skorzystać. 17 listopada 2014 roku zamontowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej drukarkę 3D – a już kilka dni później, 25 listopada, po raz pierwszy ją wykorzystano. Początkowo za jej pomocą wytworzono jeden z jej własnych elementów, a potem jeszcze kilkadziesiąt innych. Wszystko to działo się jednak jeszcze przed dostarczeniem drukarki na orbitę. Gdy maszyna już tam dotarła, wykorzystano ją do wydrukowania zupełnie nowego przedmiotu.

Dostawa z prędkością światła

Barry Wilmore swój pobyt na stacji rozpoczął we wrześniu ubiegłego roku. Miesiąc później nadał przez radio komunikat, że potrzebny mu jest zapadkowy klucz nasadowy. W normalnych warunkach musiałby na niego czekać nawet kilka miesięcy – dostałby klucz dopiero po dotarciu statku towarowego z dostawą zapasów. Tym razem czas oczekiwania uległ jednak diametralnemu skróceniu. Zamiast po wielu tygodniach, astronaucie wysłano narzędzie… w ciągu kilku godzin. Jak to możliwe?

Mówisz, masz

Załozyciel firmy, która zaprojektowała dla NASA drukarkę, otrzymał informację, że Wilmore potrzebuje klucza. Zespół bez zastanowienia zaprojektował narzędzie za pomocą oprogramowania CAD i przesłał e-mailem na orbitę. Stamtąd do drukarki prowadziła już prosta droga. Klucz nasadowy został wydrukowany w ciągu dwóch godzin przy użyciu termoplastycznego ABS. Wygląda więc na to, że technologia druku 3D zagości w kosmosie na stałe. NASA już zastanawia się nad wprowadzeniem większego niż dotychczasowe urządzenia, które pozwoliłoby na drukowanie bardziej złożonych przedmiotów.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+