Kilka słów o rapid prototyping

Pinterest

Druk 3D to coraz częściej poruszana kwestia, zwłaszcza w branżach, w których prototypy są podstawą tworzenia. Warto jednak wiedzieć, że obecnie rosnąca popularność druku trójwymiarowego, nowe materiały i technologie oraz zmniejszające się koszty zakupu drukarek 3D i filamentów powodują zainteresowanie tą dziedziną techniki również wśród małych film i indywidualnych odbiorców, którzy traktują druk 3D jako ciekawostkę lub poszerzenie swoich możliwości projektowania i produkcji na małą skalę.

Ale na czym właściwie polega rapid prototyping?

Używając tych słów mamy na myśli tworzenie trójwymiarowych obiektów bezpośrednio z modeli CAD`owskich, warstwa po warstwie. Warto pamiętać o tym, że gdy usłyszymy sformułowanie „metody addytywne”, nasz rozmówca ma na myśli dokładnie to samo.

Jak już zostało wspomniane, rapid prototyping to udogodnienie, z którego korzysta się chętnie zarówno w branży budowlanej, jak i mechanice bądź medycynie. Nie tylko w znacznym stopniu skraca się czas oczekiwania na gotowy produkt, ale również niweluje koszty generowane czasem obróbki oraz wytworzeniem modelu.

Oczywistym jest, iż druk 3D ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Wśród pozytywów nie sposób nie wymienić niewielkich kosztów w porównaniu z metodami tradycyjnymi takimi, jak frezowanie, obróbka elektroerozyjna czy toczenie. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o niewielką ilość sztuk. Ogromną zaletą jest także szybkość tworzenia fizycznych modeli oraz możliwość tworzenia przedmiotów o znacznie bardziej skomplikowanej geometrii.

Cóż, nie ukrywajmy wad. Często okazuje się, że niezbędna jest dodatkowa obróbka wygładzająca. Ponadto druk 3D ma niestety ograniczoną gamę materiałów, choć to zmienia się z każdym rokiem. Ograniczeniem może być natomiast kolorystyka obecnie drukowanych przedmiotów, która ogranicza się w zasadzie do jednego użytego koloru filamentu.

Warto jednak pamiętać, iż techniki rapid prototyping są stosowane od względnie krótkiego czasu w porównaniu z technikami konwencjonalnymi. Ten odłam najnowszych technologii ciągle się rozwija, rośnie gama stosowanych materiałów oraz dokładność. To wszystko z pewnością sprawia, iż techniki RP staną się niezwykle popularne i chętnie wykorzystywane.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+