James Dyson 2015: najlepszym projektem okazała się proteza z drukarki 3D

Pinterest

Proteza dłoni wydrukowana na drukarce 3D przez firmę Open Bionics została otrzymała nagrodę James Dyson 2015. Sztuczna dłoń potrafi chwytać i wyglada jak prawdziwa, no prawie.

Nagroda Jamesa Dysona jest przyznawana przez Fundację o takiej samej nazwie. Jest to międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i projektowania. Misją Fundacji Jamesa Dysona jest wspieranie młodego pokolenia twórców i inżynierów i rozwijanie kreatywności oraz wyróżnianie innowacyjnych projektów.

W tym roku zwyciężyła firma Open Bionics, która stworzyła protezę ręki Dextrus. Proteza wyróżnia się od pozostałych produktów znacznie większą realnością odwzorowania. Do tej pory protezy były tylko niedokładną imitacją kształtu dłoni. Dłoń Dextrus posiada nawet takie detale jak wystajace kostki, czy wyraźnie zarysowane paznokcie. Co więcej, nie jest to tylko atrapa, ale proteza, która pozwala łapać przedmioty.

Drukarka 3D nanosi materiał na specjalną konstrukcję z linek, które działają jak ścięgna. Każdy palec posiada swój własny silniczek, który pociąga z linkę, gdy poczuje opór. Wtedy palce się zginają i łapią przedmiot. Wykonanie jednej protezy zajmuje 40 godzin. Natomiast cena ma nie przekraczać tysiaca funtów brytyjskich.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+