Jak połączyć drony i druk 3D?

Pinterest

Pierwsze co przychodzi na myśl to drukowanie części do dronów lub nawet całych konstrukcji dronów z filamentów 3D dostępnych w technologii druku trójwymiarowego. A co jeśli by używać technologii druku 3D w kontekście dronów, ale używanej „na żądanie” – w momencie gdy jest potrzebna? Na taki pomysł wpadła organizacja U.S. Army Research Laboratory’s Vehicle Technology Directorate (VTD), która specjalnie na potrzeby amerykańskiej armii będzie testować drony tworzone „na poczekaniu” w zależności od potrzeb żołnierzy na polu bitwy, którzy potrzebują drona do konkretnego zadania. Czy takie drony mają sens? A może dałoby się zastosować tę technologię również do dronów cywilnych?

Na czym polega cały projekt? Całość pomysłu opiera się o specjalne oprogramowanie opracowanie przez ARL, do którego żołnierze wprowadzają specyfikację dla drona potrzebnego dla danej misji. Oprogramowanie samo tworzy lub dobiera odpowiedni kształt i podezespoły drona, następnie przesyła elementy trójwymiarowe do wydruku 3D. Części elektroniczny i pozostałe mechaniczne, których nie da się wydrukować, są pobierane z magazynu. Według założeń cały dron do danej misji ma powstać w 24h od momentu powstania zlecenia do jego stworzenia.

U.S. Army Research Laboratory's Vehicle Technology Directorate (VTD)

U.S. Army Research Laboratory's Vehicle Technology Directorate (VTD)

Co wciaż stoi na przeszkodzie wykrzystania takiego rozwiązania? Przede wszystkim prędkość wydruków 3D. Niestety przy obecnej technologii – mimo, że wydruki są bardzo dokładne i precyzyjne – sam proces jest dość czasochłonny, przez co wymuszałby stosowanie wielu drukarek 3D do jednoczesnego drukowania wielu części, a i to nie byłoby wystarczające. Niektóre – bardziej skomplikowane projekty drukują się 24h czy nawet dłużej. Tymczasem założenie projektu ARL jest takie, że dron ma być gotowy w dobę łącznie z montażem.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+