Garść ciekawostek o druku 3D

Pinterest

Czy wiesz, kto jest uznawany za twórcę branży druku 3D? W jakiej technologii powstawały pierwsze modele? Czy wiesz, że…?

Oto garść ciekawostek z branży druku 3D. Czy znasz odpowiedzi na wszystkie pytania?

 1. Kto jest twórcą technologii druku 3D?
  Pierwsze urządzenie do szybkiego prototypowania skonstruował na początku lat 80. Charles Hull. Wynalazca chciał stworzyć maszynę, która skróciłaby czas tworzenia prototypowych modeli obiektów, które tworzono manualnie lub za pomocą prostych narzędzi nawet kilka tygodni.
 2. Jaki przedmiot był pierwszym wydrukowanym na drukarce 3D?
  9 marca 1983 roku Charles Hull został po raz pierwszy wydrukowany przedmiot, a była to filiżanka na herbatę stworzona dla żony wynalazcy.
 3. W jakiej technologii pracowały pierwsze urządzenia?
  Pierwsze modele powstawały w technologii stereolitografii, która do dziś jest wykorzystywana w druku przestrzennym i nosi nazwę SLA. W procesie druku kolejne warstwy żywicy są utwardzane wiązką lasera.
 4. Jaka nazywała się pierwsza firma produkująca drukarki 3D?
  Charles Hull po trzech latach od wynalezienia urządzenia postanowił założyć prywatną firmę, która produkowałaby drukarki 3D dla indywidualnych odbiorców. Tak powstało 3D Systems, które obecnie należy do czołowych dostawców sprzętu do druku 3D.

Od tamtej pory branża druku 3D ciągle zaskakuje nas nowymi pomysłami i rozwiązaniami. Drukarki 3D są w stanie drukować za pomocą czekolady lub ciasta, tworzyć gotową do spożycia żywność, budować domy i mosty, a także drukować narządy i tkanki z biokompatybilnych materiałów.

Podziel się artykułem!

 • Facebook
 • Google Plus
 • Wykop
 • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+