Factory 2.0 – drukarka 3D, która podbije przemysł

Pinterest

Druk 3D zaczyna być doceniany niemal wszędzie. Z drukarek korzystają już użytkownicy domowi, technologia druku 3D doskonale sprawdza się jednak także w medycynie czy budownictwie. W żadnym sektorze nie ma ona jednak tak wielkiego potencjału, jak w przemyśle.

Urządzenia pracujące w technologii druku trójwymiarowego produkowane są obecnie w wielu miejscach na świecie. Również Polska nie może się w tym przypadku wstydzić. W naszym kraju powstaje coraz więcej firm, tworzących drukarki 3D – zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego, czy właśnie przemysłowego. Znanymi polskimi firmami są Zortrax czy 3D Kreator. Dzięki ich urządzeniom zmienia się codzienność wielu ludzi. Drukarki ułatwiają im pracę oraz pomagają w tworzeniu kreatywnych rozwiązań.

Nieco inne urządzenie zaprojektowała ostatnio firma Omni3D, również polska. Ta drukarka nie trafi raczej ani na pracownicze biurka, ani w domowe zacisza. Factory 2.0, jak sama nazwa wskazuje, będzie zajmować dumne miejsce wśród maszyn przemysłowych. Drukarka wykorzystuje do pracy technologię FDM oraz działa z niesamowitą dokładnością do 0,3 mm. Pole robocze wynosi z kolei 50 cm w każdej osi. Głowica urządzenia porusza się zaś z prędkością do 35 cm na sekundę.

Nowoczesna drukarka przemysłowa wyposażona została w wyświetlacz o przekątnej 7 cali, czujniki kontrolujące wilgotność i temperaturę w komorze druku oraz przepływ filamentu potrzebnego do wykonania wydruku, a także… 10 mikroprocesorów. Oprogramowanie, które steruje drukarką to Mak3r. Factory 2.0 działa w “ekologicznym” trybie – zużywa bowiem jedynie 60 gr za godzinę pracy, a koszt kilograma filamentu to ok. 100 zł.

Drukarka będzie dostępna w sprzedaży od września bieżącego roku. Urządzenie trafi do Europy oraz obu Ameryk. Eksperci z firmy Omni3D wyznali, że produkowanych będzie ok. 100 sztuk miesięcznie, z czego większość trafi na eksport. Obecnie prowadzona jest przedsprzedaż urządzenia z dostawą planowaną na przełom września i października 2015.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+