Drukarka 3D z klocków Lego?

Pinterest

Jeden ze studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawił ciekawą pracę inżynierską. Do tej pory klocki Lego służyły głównie do zabawy, ale Piotr Palczewski udowodnił, że można z nich stworzyć także drukarkę 3D.

Praca inżynierska pana Piotra polegała na stworzeniu w pełni funkcjonalnej i sprawnej drukarki 3D, a do jej budowy miały posłużyć klocki Lego. W sumie do jej produkcji zużyto 1,7 tys. elementów, a komputer pokładowy oraz serwomotory powstały ze specjalnego zestawu Lego Mindstorms. Urządzenie składa się jeszcze z ekstrudera podającego filament oraz szklanej płyty. Drukarka jest w stanie produkować głównie kolejne klocki Lego, ponieważ wielkość blatu roboczego wynosi 13 x 10 cm. W sumie urządzenie ma 35 cm wysokości oraz 26 cm szerokości. Drukarka może tworzyć obiekty z tworzywa ABS w taki sam sposób jak inne biurowe drukarki.

Wynalazek studenta Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH to pierwsze tego typu urządzenie na świecie. Pan Piotr nie zamierza jednak kontynuować produkcji nietypowych drukarek 3D w kolejnym toku studiów. Jako pracę magisterską student AGH zamierza wykonać robota sterowanego za pomocą myśli (EEG), co mogło by być wykorzystane np. do poruszania się wózkiem inwalidzkim.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+