Druk 3D to nowość? Nie dla Forda

Pinterest

Drukowanie przestrzenne jest wykorzystywane w przemyśle do tworzenia prototypów i podzespołów. Nikogo to nie dziwi, ale ta technologia była stosowana już od prawie 40 lat. Czy wiecie kto kupił trzecią na świecie drukarkę 3D?

Koncerny samochodowe tworzą tysiące prototypów i próbnych wersji części do produkowanych pojazdów. W ten sposób można przyjrzeć się konceptom, sprawdzić ich funkcjonalność lub wprowadzić poprawki. W 1988 roku Ford postanowił zainwestować w maszynę, która przyspieszy proces tworzenia modeli. Tak trzecia z kolei wyprodukowana na świecie drukarka 3D trafiła do producenta samochodów.

Szybkie prototypowanie (rapid prototyping) to jedna z największych zalet druku 3D. Inżynierowie i projektanci w ciągu zaledwie kilku godzin mogą zobaczyć i dotknąć własnych pomysłów. Odkąd Ford korzysta z druku przestrzennego w fabryce powstało 500 tys. części i elementów różnych modeli samochodów.

Obecnie technologia rozwinęła się tak bardzo, że na drukarkach powstają gotowe elementy pojazdów. Inżynierowie Forda wydrukowali kierownicę wzorowaną na tej z bolidu F1 do Forda GT i elementy drzwi otwieranych do góry oraz pokrywę silnika nowego Forda Mustanga.

To jeszcze nie wszystko! Dla fanów tej marki Ford przygotował ciekawą ofertę. W sklepie Ford 3D Store można kupić, pobrać i wydrukować model ulubionego pojazdu. Wybierać można spośród tysiąca różnych modeli w tym nowości: Raptora F150, Focusa RS, Fiestę ST czy Forda GT. Za możliwy do wydrukowania model samochodu (plik STL) trzeba zapłacić ok. 4,99 dol.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+