Druk 3D – symbol innowacyjności

Pinterest

Poprzedni wiek był czasem wynalazków, jednak obecny szybko go pod tym względem dogania. Błyskawicznie rozwijająca się technologia ułatwia nam codzienne życie na różne sposoby, a zanim zdążymy się obejrzeć, jeden pomysł zastępowany jest następnym. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w przypadku druku.

Tak samo, a jednak inaczej

Co mogą drukarki 3D? Praktycznie wszystko. Wydrukowanie prototypów modelu ludzkiego ciała, urządzeń, czy części mechanicznych to dla tych nowoczesnych maszyn dosłownie bułka z masłem. Towarzyszący temu proces niewiele różni się od tego, który dobrze znamy z domowych drukarek. Tworzymy na komputerze model, zapisujemy na nośniku, przenosimy do urządzenia i włączamy odpowiedni program. Jedyną różnicę rejestrujemy w czasie drukowania – może ono trwać aż kilkanaście godzin.

Wydrukuj sobie wazon

Druk 3D może okazać się potrzebny nie tylko szalonym naukowcom oraz maniakom technologii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedługo będziemy mogli wykorzystać go do typowych, prywatnych celów – na przykład drukowania przedmiotów domowego użytku, takich jak zabawki czy ozdoby do aranżacji wnętrz.

Szansa dla medycyny

Innowacyjny pomysł ma także duże szanse na zadomowienie się w świecie medycyny. Jeśli dojdzie do tego, że rozpowszechni się powstająca już (!) technologia druku 4D, to łatwo będziemy mogli otrzymać przedmioty nie tylko trójwymiarowe, ale także reagujące na zewnętrzne bodźce. Oznacza to, iż istnieje potencjalna możliwość wydrukowania np. protezy ludzkiej kończyny. Brzmi ekscytująco, prawda?

Jedyną znaną nam wadą tego nowoczesnego rozwiązania jest fakt, iż drukarki 3D mogą tworzyć modele jedynie z jednego rodzaju materiału naraz. Jeśli jednak uda się wyeliminować ten problem, druku 3D z powodzeniem będzie można używać np. w dużych liniach produkcyjnych.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+