Co zaskakującego wydrukowano w 3D?

Pinterest

Druk 3D wykorzystywany jest w wielu branżach i mówi się, że może on naprawdę zrewolucjonizować świat. I rzeczywiście, technologia ta już dawno przestała być wykorzystywana do tworzenia prostych figurek czy plastikowych zabawek. To, jak wielki ma ona potencjał, doskonale widać na przykładzie najciekawszych urządzeń wydrukowanych do tej pory w 3D.

Samochód przyszłości

Samochód wydrukowany w 3D przez Local Motors

Samochód wydrukowany w 3D przez Local Motors

Czy słyszeliście kiedyś o samochodzie, niemal w całości wykonanym za pomocą drukarki 3D? Jeśli sądzicie, że takie rzeczy tylko w snach, to się mylicie. Pojazd napędzany na energię elektryczną został zaprojektowany przez firmę Local Motors. Przy pomocy drukarki powstało wnętrze samochodu, znaczna część nadwozia i prawie wszystkie elementy wykończeniowe. Jedynie układ jezdny, silnik oraz elektryka nie zostały wykonane za pomocą drukarki, co wydaje się zrozumiałe. Wehikuł rozpędza się do całych… 50 km/h. Może to niedużo, ale czy siedząc za kierownicą wydrukowanego samochodu można chcieć więcej?

Chiński blok mieszkalny

Blok mieszkalny wydrukowany przez chińską firmę WinSun

Blok mieszkalny wydrukowany przez chińską firmę WinSun

Pojęcie “Made in China” właśnie nabrało nowego znaczenia. Chińska firma WinSun jest bowiem pierwszym deweloperem na świecie, który do budowy domów używa technologii druku 3D. Właściwie nie domów, a całych budynków mieszkalnych. Pierwszy blok zrobiony przez WinSun ma aż pięć kondygnacji, podzielonych na mieszkania i pokoje, a także ciekawą elewację, przypominającą cegłę z granitowym wykończeniem. W 3D wydrukowano wszystkie elementy oprócz części z metalu i stolarki.

Najmniejsza wkrętarka świata

Najmniejsza wiertarka na świecie

Najmniejsza wiertarka na świecie

Jeśli szukacie niewielkiego i poręcznego narzędzia do prac domowych, przedstawiamy Wam najmniejszą na świecie mikrowkrętarkę. Urządzenie opracował Lance Abernethy z Nowej Zelandii. Narzędzie mierzy jedynie 7,5 mm, zasilane jest jedną baterią i wykonane oczywiście przy pomocy drukarki 3D. Mimo iż nie da się nią raczej niczego przykręcić, maleńka mikrowkrętarka zrobiła furorę wśród potencjalnych konsumentów i weszła do sprzedaży. Jej wielkość wprawdzie nie powala, ale skutecznie nadrabia to cena – 85 euro.

Silnik na energię słoneczną

Warto przyjrzeć się jeszcze jednemu urządzeniu – solarnemu silnikowi Stirlinga. Choć sama maszyna znana jest już od 1816 roku, to popularność zyskała dzięki wprowadzeniu przetwarzania energii słonecznej. Jeśli ktoś posiada w domu drukarkę 3D, sam z łatwością może zbudować taki silnik. Wystarczy kupić komplet planów opracowanych przez firmę Reprap Windturbine – koszt to jedyne 9,99 dolarów.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+