AMIE – wydrukowany dom, który zasila wydrukowany samochód

Pinterest

Inżynierom z departamentu energetyki Oak Ridge National Laboratory udało się wydrukować przenośny budynek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że źródłem energii nie jest elektrownia, ale samochód, który także wydrukowano.

ornl amieCo daje takie rozwiązanie? Oprócz prezentacji nieskończonych możliwości druku 3D, stworzono obiekt mieszkalny, który jest tani w produkcji, bo ogranicza straty materiału, a do tego oszczędza energię. Połączenie niskoenergetycznych rozwiązań i technologii wielkoformatowego druku przestrzennego może przynieść wiele korzyści dla środowiska naturalnego.

Przytulne mieszkanie na zawołanie

AMIE (Additive Manufacturing Integrated Energy) to budynek, który powstał po złożeniu modułowej konstrukcji wydrukowanej w technologii druku 3D. Większość prefabrykatów powstaje na drukarce, a następnie są one wzmacniane stalowymi podporami. Dom ma 210 m kw. powierzchni i następujące wymiary: 11,5 x 3,6 x 3,9 m. Do druku użyto urządzenia należącego do Oak Ridge National Laboratory: wielkoformatowej drukarki 3D BAAM. Nad projektem pracowała firma Skidmore, Owings, and Merrill (SOM).

Bezprzewodowa energia

Dom jest mobilny i może zostać przetransportowany w dowolne miejsce, ponieważ źródło energii podróżuje razem z nim. Na dachu zamontowano baterie słoneczne, które zasilają budynek. Jak wiadomo, energia słoneczna może do tego nie wystarczyć, dlatego też na drukarce 3D stworzono pojazd z hybrydowym silnikiem. Samochód może zasilać dom, a gdy baterie słoneczne znów się naładują, to wówczas budynek przesyła nadmiar energii do samochodu ładując jego akumulator. Integracja odbywa się za pomocą bezprzewodowego systemu wymiany energii.

W ten sposób inżynierowie z ORNL i SOM pokazali jak niewiele trzeba, by wydrukować sobie dom, samochód i uniezależnić się od dostawców energii.

Podziel się artykułem!

  • Facebook
  • Google Plus
  • Wykop
  • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+