7 programów do modelowania 3D, które możesz mieć za darmo

Pinterest

W euforii możliwościami druku 3D i dostępności tych urządzeń także dla małych firm i indywidualnych odbiorców zapomina się o podstawowym elemencie, bez którego drukarka 3D to tylko bezużyteczna skrzynka. Chodzi o odpowiednio zaprojektowane i przygotowane do druku modele 3D.

projektowanie 3DProjektowanie graficzne wymaga dwóch rzeczy: umiejętności i oprogramowania. Projektowanie graficzne w 3D jeszcze większych umiejętności i specjalistycznego softu. Na rynku jest dostępnych wiele programów do projektowania grafik w 3D, tworzenia animacji, a wiele z nich nadaje się również do przygotowania modeli do druku. Często projektanci korzystają z gotowych modeli pobieranych z repozytoriów, które wymagają drobnych poprawek lub dopasowania do wymagań użytkownika. Wtedy zamiast kupować specjalistyczne i drogie oprogramowanie, lepiej skorzystać z darmowych produktów, które są równie przydatne i zaawansowane, co płatne wersje.

 1. Tinkercad – darmowe oprogramowanie, którego nawet nie trzeba pobierać na swój komputer, ponieważ jest dostępne online. To jednak oznacza, że program nie oferuje zbyt wielu funkcjonalności.
 2. 3D Crafter – produkt, w którym można tworzyć modele 3D oraz animacje. Projektowanie trójwymiarowych obiektów jest w nim wyjątkowe łatwe, a na dodatek posiada on wiele przydatnych wtyczek, które zwiększają możliwości obróbki modeli. Dostępny tylko w systemie operacyjnym Windows.
 3. Design Spark – profesjonalne narzędzie, z którego można korzystać po bezpłatnej rejestracji. To przyjemne w projektowaniu oprogramowanie jest wyposażone w schematyczny edytor, dzięki czemu nie jest wymagana umiejętność projektowania CAD. Program dostępny tylko w systemie operacyjnym Windows.
 4. Art of Illusion – służy do modelowania i renderowania w 3D. Jest to produkt wyposażony w szereg przydatnych funkcjonalności i może być wykorzystywany do przygotowania modelu do druku, choć nie jest to jego podstawowa funkcja.
 5. K-3D – program do modelowania i tworzenia animacji, ale wymaga instalacji wtyczek, które poszerzają jego funkcjonalność.
 6. AutoQ3D Community – proste w obsłudze i wygodne narzędzie do obróbki modeli i przygotowania ich do druku. Nadaje się do zastosowania komercyjnego.
 7. Blender – profesjonalny program z bogatą ofertą funkcjonalności do projektowania w trzecim wymiarze. To narzędzie dla bardziej zaawansowanych grafików. Pozwala na renderowanie, teksturowanie i wiele więcej. Sprawdzi się także jako oprogramowanie do obróbki modeli przed wydrukowaniem.

Więcej na temat darmowych programów, z których można korzystać, by przygotować obiekt do druku 3D można znaleźć na stronie 3D Kreatora.

Podziel się artykułem!

 • Facebook
 • Google Plus
 • Wykop
 • Twitter
Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email
Print
Google+